Agios Kirikos – Kavala
Færger til Grækenland
Agios Kirikos – Kavala
Færger til Grækenland
Færgeruten Agios Kirikos Kavala færgerute sejler ikke i øjeblikket. Agios Kirikos Kavala sejladsernes varighed og hyppighed kan variere fra sæson til sæson.
Se vores Deal Finder for alternative ruter og sammenlign priser, tider og tidsplaner.
Flere ruter end nogen anden.
Sammenlign priser, tider og ruter ét sted.
Ændr nemt planer med flexi-billetter.
Book e-billetter og administrer rejser i appen.
Live-sporing af skib og opdateringer i realtid.
Førsteklasses kundesupport, når du har brug for det.
Agios Kirykos er en by og tidligere kommune på øen Ikaria i Det Ægæiske Hav i Grækenland. Øen har sit navn fra Icarus, søn af Daedalus i den græske mytologi, som faldt i havet i nærheden. Det Arkæologiske Museum, der ligger i landsbyen Kambos, står på en bakke, som engang var den gamle fæstning Oinoe. Museet indeholder over 250 genstande, herunder neolitiske redskaber, lerkar, ler statuetter, søjler, mønter og udskårne gravsten.
Ikaria er forbundet til havnene i Piræus og Rafina. Man kan også besøge de nærliggende kykladiske øer Syros, Tinos, Mykonos og Andros. Der er også færgeforbindelser fra Ikaria til Rhodes.
Den græske by Kavala er hovedstaden og hovedhavnen i Kavala-regionen og er bygget på skråningerne af Mount Symvolo, og betragtes som en af de mest maleriske byer i Grækenland. Ved at analysere de arkæologiske artefakter fundet, er byen i stand til at føre sin historie tilbage til forhistorisk tid. Byens oprindelige centrum var begrænset til Panagia distriktet, der har været beboet siden det 7. århundrede f.kr. I begyndelsen af det 16. århundrede udvidede byen sig og formået at fastholde sine nye grænset indtil 1870, selv om byen der ses i dag, kun rigtig begyndte at forme sig efter 1928.
Byens formuer var en stor del af resultatet af dens vigtige placering, dens havn og dens naturlige forsvar på halvøen, hvor den gamle by blev bygget. Besøgende vil se byens neoklassiske palæer og store tobak lagre, når de går rundt i byen.
Der er færgeforbindelser fra byens havn til Agios Efstratios, Limnos, Lavrio, Kirikos, Chios, Karlovassi, Psara, Vathi og Mytilene.