Marko Polo
Drevet af Jadrolinija
Marko Polo
Drevet af Jadrolinija
Drevet af Jadrolinija på Ancona Split ruten
Skibet blev købt fra Stena Line i firserne, hvor det var kendt som Stena Nordica, og Jadrolinija omdøbte skibet til Marko Polo. Der er fem dæk på skibet, som er 128 meter langt og det kan bære op til 1100 passagerer og 270 køretøjer. Der er et stort udvalg for passagerer i alle aldre, så som en legeplads, stor kaffebar med dansegulv, restaurant med 222 sæder, kapel og en toldfri butik.
Der er omkring 150 kabiner om bord på Marko Polo, som kan rumme op til 551 passagerer. Kabinerne spænder fra standard 2 og 4 sengs kabiner med eller uden vindue til 3 og 4 sengs liggepladser med salon siddepladser.
Alle international færger har elevatorer fra bildækket til passagerdækket
Bemærk: Selv om vi har gjort os stor umage med at gøre vores Marko Polo guide så nøjagtig som muligt, kan faciliteter, tjenester og underholdning ombord variere afhængig af dato og årstid. Nævnte faciliteter kan ændres uden varsel og færgeselskabet forbeholder sig retten til at drive andre skibe end dem som nævnes under reservationen uden forudgående varsel.
out of 5
25% af vores kunder anbefaler dette skib
"behagelig overfart "
"Overvej en anden vej mellem Italien og Kroatien!"
"Tur fra Split Ancona"
"God rejse"